HABERLER

HAYALİNDEKİ KOZMETİK BİTKİ BAHÇESİNİ KURUYOR

Genç girişimci kimyager Levent Kahrıman, Türkiye’nin ilk “Kozmetik Bitki Bahçesi”ni Seferihisar’a kazandıracak. 1500 dolar sermayeyle küçük bir mekanda kolonyalı krem üretip piyasaya giren Kahrıman, bugün Iva Natura markasıyla 14 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi

 

Tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından dünyanın en zengin coğrafyalarından biri konumundaki Türkiye'de ilk " Kozmetik Bitki Bahçesi" Seferihisar'da kuruluyor. Organik kozmetikte bir çok başarılı projeye imza atan kimyager Levent Kahrıman, Seferihisar Orhanlı köyünde dev bir kozmetik bitki bahçesini ekonomiye kazandıracak. İş hayatına çocuk yaşlarında babasının açtığı bakkal dükkanında adım atan Levent Kahrıman burada kimya sektörüne merak duymaya başlamış. Balıkesir'de ünversitede kimya okurken işletmelerde deneyim kazanmış. Tüm arkadaşları öğretmen olurken, Kahrıman, iş hayatını geçiş yapmış. Isparta'da gittiği bir berberin yüzüne kremle kolonyayı karıştırıp sürmesi Kahrıman'ın ilham kaynağı olmuş ve kendi işini kurma hayalini gerçekleştirmeye karar vermiş.

 

6 MAĞAZA AÇACAK

13 yıl önce bin 500 dolar sermayeyle Laber'i kuran başarılı girişimcinin ilk ürünü kolonyalı krem oldu. Kozmetikte basamakları birer birer çıkan Kahrıman, bugün Iva Natura markasıyla organik kozmetik üretiminde önemli bir firma haline geldi. 14 ülkeye ihracat yapan Kahrıman, önümüzdeki yıl 1'i yurt dışında olmak üzere 6 mağaza açacak. Anadolu bitkilerini dünyaya tanıtan genç yatırımcı Kahrıman Seferihisar'da 14 bin metrekarelik bir yamaçta kuracağı bahçeyi daha sonra genişleterek kozmetik köy yaratacaklarını belirtti. Yeni Asır'a özel açıklamalarda bulunan Kahrıman, bu proje için özellikle Seferihisar'ı seçtiklerini ifade ederek, "Ölmez çiçek ( Altın otu), hodan, lavanta, kekik, dağ çileği, sarı kantoron, biberiye gibi organik kozmetik ürünlerinde kullanılan bitkilerin üretiminin gerçekleştirileceği bitki bahçesi Türkiye'de bir ilk olacak" dedi.

 

50 ÜRÜN YETİŞECEK

Girişimci kimyager Kahrıman, organik kozmetikte ülkemizin geleceğinin çok parlak olduğunu belirtti. Kahrıman, "Bugüne kadar 50'den fazla bitkiyi inceledik ve özlerini şampuanlar, saç bakım ürünleri, cilt bakım kremleri, bebek ürünleri, vücut bakım ürünlerinde kullandık dedi.

 

EĞİTİM DE VERİLECEK

"Orhanlı köyünde geniş bir arazi alıp kozmetik bitki bahçesi kurmak için kolları sıvadık" diyen Levent Kahrıman şöyle devam etti: "Buradan kendi kozmetik ürünlerimiz için hammadde sağlayacağız, aynı zamanda Türkiye'den ve yurtdışından gelecekleri ve öğrencileri ağırlayacağız. Eğitim vereceğiz. İsteyenler de gelip bahçemizde bitki yetiştirecek." Kahrıman, Seferihisar gibi marka bir ilçede yine bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını da söyledi.

 

26 SEHİRDEN MALZEME GELİYOR

Kendi markası olan IVA Natura'nın ürünlerinin malzemelerini İzmir'den Kars'a 26 şehirden aldığını belirten Kahrıman, kozmetik sektörünün büyüklüğünün dünyada 350 milyar dolar olduğunu ve Türkiye'de ise bu rakamın 3.5 milyar dolarda kaldığını dile getirdi.

 

BAKKALDA GECE 12.00'YE KADAR ÇALIŞIYORDUM

1979'da Kars'ta dünyaya gelen Kahrıman, çiftçi bir ailenin 7 çocuğundan biri olduğunu söyledi. Kahrıman, "Ortaokulda okumak için İzmir'de bulunan yakınlarımın yanına geldim. Daha sonra ailem de buraya göç etti ve babam bakkal dükkanı açtı. Daha önce gevrek ile pazarda çanak çömlek satmışlığım vardı ama esas iş tecrübemi gece 12'lere kadar çalıştığım babamın bakkal dükkanında kazandım" dedi.